До скора сам био забринут због опште незаинтересованости људи за ову веома значајну тему, а онда сам схватио да је ствар много гора. Српско писмо не уважавају они који би законски и у пракси требало да га штите. Школе и установе културе, без језичког осећаја врло често иступају у јавност, а да при томе не воде рачуна о писму. На семинарима и скуповима који су у организацији државних институција и установа никоме не засмета презентација, акредитације и други материјал исписан на неслужбеном писму. Најизраженија подвала долази од људи из политике који у својим програмима високо котирају проблем нестајања ћирилице, а ни сами је не користе. Карактеристичан је случај једне функционерке која је меморандум о заштити ћирилице у својој општини потписала хрватском латиницом!
Највећи пораз по питању нашег писма доживим када код саговорника установим да нема свест и дојам о томе како је неки текст написан. Више пута сам чуо реченицу: "Мислим да ми је име и презиме у личној карти на ћирилици" и онда под сумњом да ли је стварно тако, обавезно уследи тражење документа да се отклони сумња. Ето толико је искрена борба за ћирилицу. Тражи се кривац, а не види се да је он ту у сваком од вас. Извињавам вам се што себе не убрајам у вашу групу, јер сам своју доследност небројено пута доказао, више него сваки српски академик, спортиста, глумац, политичар.
Једно време сам посматрао сурдуличке продавнице у намери да уручим захвалницу испред удружења "Српска ћирилица" оном објекту који у потпуности негује српско писмо и на жалост, такав објекат не постоји у нашој варошици. Чак је и спортска хала која је прављена државним новцем, срамотно означена латиницом.
Навешћу и маркет "IDEA" у којем запослени не желе (а рекао бих и не смеју) да на таблама на деликатесу кредом испишу акцијске производе на ћирилици.
Још много је примера и углавном су појединци ти који се немарно односе према језику и писму.
Будући да је карактеристика сваког језика писмо којим се записују гласови, а у случају српског језика то је само ћириличко писмо, а основа опште писмености подразумева познавање писма тог језика, долазимо до закључка да је Србија земља у којој је већинско становништво елементарно неписмено.
Нема коментара:
Постави коментар